Güvenlik ihtiyacı herkes tarafından önem verilen bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Güven ve güvenlik ihtiyacı özellikle huzurlu bir yaşantı için olmazsa olmaz olarak görülmektedir. Bunun için de hem belli alanlarda hem de yaşam alanlarında koruma görevleri yerine getirilmektedir.

Yakın Koruma Nasıl Olunur?

ÖG görevlileri ağırlıklı olarak kalabalık toplulukların olduğu kamu binaları, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi alanlarda koruma görevi yerine getirmektedir. Bunların yanı sıra büyük şirketler ve benzeri kuruluşlar da bina ve çalışma alanlarını özel güvenliklere emanet etmektedir.

Yakın korumalar da özel güvenlik hizmetlerinin farklı bir versiyonudur. Yakın koruma hizmetleri kişiye özel olarak uygulanan güvenlik sistemleridir. Korumalar sürekli olarak çalışabileceği gibi belli dönemler ve işler bazında da çalışabilmektedir.

YAKIN KORUMA BODYGUARD NASIL OLUNUR?

Yakın Koruma ve Badigard

Ülkemizde yakın koruma yani badigard olabilmek için güvenlik sertifikasına sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır. Mevzuat bakımından koruma hizmetlerinin standart ve işlemleri mevzuata tabi bulunmaktadır. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun hükümlerine göre işlemler yürütülmektedir.

Bu kanun ve sonrası yapılan düzenlemeler uyarınca özel güvenlik ve yakın koruma olabilmek için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Bodyguard olma şartlarının en başında on sekiz yaşını doldurmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir. Ayrıca bodyguard olmak için gerekenler arasında herhangi bir suç işlememiş olmak ta gelmektedir.

Bunlara ek olarak bodyguard olmak en az lise ve dengi okullardan mezun olma zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler sınava girerek sertifika almaya hak kazanabileceklerdir.

YAKIN KORUMA KAÇ PARA MAAŞ ALIYOR? 2023

Eğitimini başarı ile tamamlayan ve girmiş oldukları sınavdan başarı ile geçenler yakın koruma yani badigard olabileceklerdir. Ancak yakın koruma mesleği diğer güvenlik mesleklerine göre daha farklı özeliklere sahiptir.

Yakın Koruma Maaşları 2022

Öncelikle yakından koruma işlemleri daha fazla güvenlik sağlanabilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Bu sebeple de koruma tutan kişiler risk almak istemeyen kişilerdir. Bu yönden düşünüldüğünde de koruma hizmetlerinin maaşları standart güvenliklere göre daha fazladır. 

Çünkü bazı durumlarda yedi gün yirmi dört saat koruma hizmeti verilmesi gerekmektedir.

Bazen de konut ya da araçların korunması gibi seçenekler de ortaya çıkabilecektir. Badigart maaşları 17 bin 100 TL - 25 bin TL arasındadır.

VİP KORUMA MAAŞLARI

Vip korumalar önemli kişileri; işyerlerinde, araçlarında, evlerinde ve yaya olarak korumakla görevlidirler. Planlı ya da aniden gelişen yer değişikliklerinde korudukları kişilerin güvenliğini sağlarlar. Gerek fiziki önlemlerle gerekse fiziki olarak sorumlu oldukları kişiyi 24 saat yakından korurlar. Vip korumlalar hizmet ettikleri kişiye ve çalışma şartlarına göre 5 bin ile 10 bin TL arasında maaş alırlar. Bu miktar korunan kişinin maddi gücüne ve statüsüne göre 50 bin TL'ye kadar çıkabilir.

YAKIN KORUMA POLİS MAAŞLARI

Yakın koruma polis maaşları çalışılan yere, kuruma ya da kişiye göre değişmektedir. Tecrübe arttıkça maaş da artmaktadır. Yakın koruma polislerin maaşları 6 bin TL ile 11 bin TL arasında değişmektedir.

 

CUMHURBAŞKANI YAKIN KORUMA MAAŞLARI

Cumhurbaşkanı yakın korumaları polis ya da askerler arasından seçilir. Korumalar yakın muharebe eğitimi alırlar, yeterli silah bilgisine sahiptirler ve yasalar hakkında yeterli bilgiye sahiptirler. Cumhurbaşkanlığı koruma polisleri maaşları 9 bin TL ile 20 bin TL arasındadır.

VALİ KORUMASI MAAŞI

Valiyi korumakla görevli polisler 7 bin TL ile 9 bin TL arasında maaş alırlar.

KAYMAKAM KORUMA POLİSİ MAAŞLARI

Kaymakamları korumakla görevli polisler de aynı vali korumaları gibi 7 bin TL ile 9 bin TL arasında maaş alırlar.

Maaşlar tecrübeye, çalışılan kurum ve kişiye göre değişkenlik gösterir.