Tüm plaka yenileme veya değişikliği işlemleri noterlerde yapılmaktadır. 2022 Makalemizde bu işlemlerin yeni sistemde nasıl yapıldığını, toplam ne kadar zamana ve kaç tl ye ihtiyaç olduğunu ve randevu alma işlemlerini detaylıca açıklamaya çalıştık.

plaka yenileme

        Sayfa İçeriği

>Plaka Yenileme Nasıl Yapılır
>Plaka Değiştirme
>Randevu alma
>Gerekli evraklar
>Plaka Yenileme ve Değiştirme 2022 Ücretleri

*** Özel Plaka Nasıl Alınır? 2023 Fiyatları! TIKLAYINIZ

DÜŞTÜ KAYBULDU ÇALINDI NASIL PLAKA YENİLENİR? VİDEO

Adım Adım Plaka Yenileme Nasıl Yapılır? 2023

Plaka yenileme işlemleri için randevu işlemi kalktığından direkt olarak en yakın Notere giderek yenileme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Yenileme için, aracın yasal temsilcisinin veya sahibinin bizzat başvurması gerekmektedir.
 • Araca ait muayene tarihinin geçmemiş olması gerekir. Şayet muayene süresi dolmuşsa, yenileme işlemi muayene yapıldıktan sonra gerçekleştirilir.
 • Başvuru yapacak olan kişiden dilekçe istenmektedir. Şayet bu kişi araç sahibinin yasal temsilcisi ise, dilekçeyi de temsilci verir.
 • Gerekli işlemler yapıldıktan sonra, Şoförler Odası’na ait resmi plaka basım merkezine yönlendirilirsiniz. Noterlikten alınan plaka basım belgenizi yanınızda götürmelisiniz.
 • Yenileme yapacağınız plakanın ücretini yatırdıktan sonraki 15 dakika içerisinde işlemleriniz tamamlanacaktır. Eski uygulamalar arasında yer alan mühür işlemleri için tekrar Tescil Şube’ye gitmenize gerek yoktur. Bu işlemler de plaka basım merkezi tarafından yapılmaktadır.

***  Araç Ruhsatı Yenileme ve Randevu Alma TIKLAYINIZ!

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır? 2023

Plaka Değiştirme

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, plaka değiştirme ve yenileme işlemleri birbirinden farklı uygulamalardır.

Plaka değişikliği; ikinci el araç alınması ya da ikamet değişikliği nedeniyle araç plaka bilgilerinin komple değiştirilmesidir. 

Satış Sebebiyle Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

2. El araç satın alacaksanız, noterde satış işlemlerini gerçekleştirirken “plaka değişikliği” talebinizi iletebilir ve aracınızın plakasını değiştirebilirsiniz. noterden aldığınız evrağı plaka basım yerine vermeniz yeterlidir.

Plaka Değiştirme İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Plaka değiştirme için başvuran kişinin getirmesi gereken evraklar şunlardır;

 • Nüfus Cüzdanı veya yeni kimlik kartı
 • Zorunlu sigortaya dair poliçe
 • Aracın eski plakası ile trafik belgeleri
 • Şoförler Odası’ndan alınan nakil dosyası
 • Geçici tescil veya noter satışı belgesinin aslı ile fotokopisi
 • MTV (Motorlu Taşırlar Vergisi) borcunun ödenmiş olması
 • Şirket adına alınmış bir araç ise; oda sicil kayıt sureti, ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri.

Plaka Nerede Yenilenir, Kaç Gün Sürer?

Şoförler Odası’na bağlı olan plaka basım merkezlerinde yapılmaktadır. Tabii bunun için öncelikle noterden evrak almanız gerekir. Noterde işlemleriniz 5 dakikada, plaka basım yerinde ise 10 dakikada halledilir.

Plaka Yenilemek İçin İkamet Edilen Yer Önemli mi?

Plaka yenilemek için ikamet edilen yer ya da bölgenin herhangi bir önemi yoktur. Dilediğiniz şubeyi seçebilir ve istediğiniz bölgede plaka yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak işiniz aceleyse ve zamanınız yoksa yoğun illeri tercih etmemelisiniz, çünkü bu illerde başvuru yapabilmek için önceden randevu almanız gerekmektedir.

Plaka Yenileme Randevu Nasıl Alınır?

Randevu alma işlemi kalkmıştır. Artık plaka yenileme işlemleri NOTERLİKLER tarafından yapıldığından dolayı herhangi bir randevu alma işlemine gerek yoktur.

Hangi Plakalar Muayeneden Geçemezler?

Araç muayenelerine getirilen değişiklik ve güncellemeler ile birlikte birçok düzenleme yapıldı.

EDS (Elektronik Denetleme Sistemi)’nin daha önce hafif kusur olarak kabul ettiği “okunmasında zorluk yaşatacak veya okunmadığı türden plakalar” bu yıl itibari ile artık ağır kusur olarak kabul edilecek ve muayeneden geçemeyecekler.

Bahsedilen plaka türleri ise şunlardır;

 • Üzerinde vida izi olan veya vida olan plakalar
 • Kalın puntolarla ya da farklı fontlarla yazılmış (APP) plakalar
 • Boya ile düzenlenmiş plakalar
 • Camında aşırı çizik veya çatlak bulunan araçlara ait plakalar
 • Harf ve rakamları EDS tarafından okunamayan plakalar
 • Arka tarafında TR Ay Yıldız (hologram) olmayan plakalar.

Bazı araçlarda TR simgesinin bulunduğu ve ülkeleri temsil eden alanın kırmızı renk olduğunu görmüşsünüzdür. Yapılan düzenleme ile birlikte bu konuda da değişikliğe gidildi ve artık bu tür plakalar da ağır kusur olarak kabul edilerek muayeneden geçemiyor.

Kayıp Plaka Nasıl Çıkarılır?

 • Şayet her iki plaka da kaybolmuşsa, mutlaka yeni bir plaka tescili yapılacak ve plaka numaraları değişecektir.
 • Plakalardan sadece bir tanesi kaybolmuşsa, plaka numaraları değişmez ve tekrar bastırılıp kullanılabilir.
 • Tek plakası olan motorlu bisiklet ya da motosiklet söz konusu ise, plaka değişikliği yapmak mecburidir.

Kayıp plaka çıkarmak için yapmanız gerekenler ise şöyledir;

 • Bulunduğunuz il veya ilçenin Emniyet Müdürlüğü’ne ait web sitesinden “Plaka Zayi İşlemi” sayfasına girin ve randevu alın.
 • Başvuru sırasında kimlik ve ruhsat fotokopisini yanınızda bulundurun.
 • Emniyet Müdürlüğü’nde kayıp plaka için dilekçe yazmanız istenecektir. Şayet tek plaka kaybolmuş ise, tarafınıza plaka çıkarma belgesi verilecek ve Şoförler Cemiyeti’ne gönderileceksiniz. Daha sonra ilgili yere giderek plakanızı bastırabilirsiniz.
 • Şayet çift plaka ya da motosiklet plakası kaybolmuşsa, yeni bir plaka tahsili söz konusu olacaktır. Bunun için de dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Muayene süresi veya trafik sigorta süresi geçmemiş ise, sistem üzerinden yeni bir plaka çıkarılacak ve ruhsatınız yenilecektir.

Plaka değiştirme masrafı: Kayıp plakalar için tek plaka bastırma ücreti 37 TL, bağış ücreti ise 11.50 TL’dir (Bağış ücreti her yerde istenmemektedir.) Buna karşın çift plaka bastırma ücreti 75 Türk Lirası ve ruhsat yenileme ücreti de 140 TL’dir.

Plaka Yenileme İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

İstenen evraklar:

 • Eski plakalar
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Araç ruhsatının aslı ve fotokopisi

Ağır Kusurlu Sayılan Plakalar Hangileri?

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü (KDGM), standart dışı plakaları 3 Temmuz 2017 tarihi itibariyle ağır kusur kapsamına aldı. Yapılan düzenleme ile birlikte; italik, bold (kalın) ve silik yazıları kullanan plakalı araçlar, TÜVTÜRK muayenelerinden de geçemiyor.

Plakalardaki rakamlar veya harfler arasında vida olması, silik yazıların bulunması, yazı şeklinin eğik (italik) ya da kalın olması ve plakalarda kapatma kullanılması ağır kusur kapsamında sayılmaktadır.

Standart dışı plaka kullanan araçların tespit edilmesinde bir kereye mahsus olarak ceza verilmiyor, ancak plakaların standartlar dahilinde değiştirilmeleri isteniyor.

Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

2023 plaka değiştirme ücreti 865TL’dir. Plaka basım ve notere ödenecek ücret dahildir. Bu ücret dışında başka bir ödeme yapmanız gerekmez. Ancak Şoförler Odası’nda EK-1 formu ve dosya için ücret alınmaktadır.

Şayet EK-1 formu istenirse, formu doldurma dahil 155 TL ödeme yapmanız gerekir. Ek 1 formu el eli doldurulmaz muhakkak bilgisayar ile yada daktiloda doldurulmalıdır.

Güncelleme: 2023 yılı itibari ile araç devri sırasında plaka değişikliği isteğinizi notere belirtirseniz araç devir ücreti dışında plaka değiştirme için Noterler ekstra bir ücret almayacak sadece plaka basım ücreti olan 225 TL yi ödeyeceksiniz.

Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2023 Ön ve arka plaka yenileme basım ücretleri 175₺ dir.

Not: Noterliklerde araç devri sırasında plaka değişikliği talebinde bulunursanız plaka değiştirme için noterlik ekstra bir ücret almayacaktır. Bu işlem sadece araç değişikliği sırasında geçerli olup daha sonra yapacağınız plaka değişikliği ücrete tabi olacaktır.

***  Trafik Tescil İşlemleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeni Araç Plaka Masrafı Ne Kadar?

Araç satışı yaparken, yetkili bayii tarafından anahtar teslim fiyatı verilmektedir (kasko ve sigorta dışında). Bu kapsamda tüm plaka, noter ve verginin ilk taksiti ödenmekte ve teslim edilmektedir. İlave olarak sizin karşılamanız gereken masraflar; kasko ve sigorta ücreti olacaktır.