Özel Güvenlik Yaka Kartı Nereye Takılır?

Özel güvenlik görevlilerinin yaka kartları ile ilgili olarak 5188 sayılı kanunda kesin olarak bir hüküm verilmemiştir. Bu nedenle güvenlik görevlileri yaka kartlarını üstlerinde taşımak suretiyle herhangi bir yere takabilirler.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne zaman gelir?

ÖGG için şart koşulan durum, kimlik kartlarının daima yanlarında olmasıdır. Bunun dışında yaka kartlarını üniformalarının sağ ya da sol taraflarına takabilirler. Bazı güvenlik görevlileri kimlik kartlarını sağ taraflarına bazıları ise sol taraflarına takabilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Güvenlik yaka kartının hangi tarafa takılacağına dair bir standart yoktur.

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI OLMADAN ÇALIŞILIR MI?

5188 sayılı yasaya göre özel güvenlik kimlik kartı olmadan çalışmak yasaktır. Bakanlık ya da valilik tarafından verilen kimlik kartında güvenlik görevlisinin adı, soyadı ve silahlı ya da silahsız güvenlik olduğuna dair bilgiler yer alır.

Tüm güvenlik görevlileri görev süreleri boyunca kimlik kartlarını herkesin görebileceği şekilde üzerlerinde taşımalıdırlar. Okunmayan ya da yıpranmış kimlik kartları yenileme süresinin gelmesini beklemeden değiştirilmelidir.

Başvuru neticesinden kimlik kartının çıkma süreci bazı illerde çok uzun sürebilmektedir. Özellikle arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sürecinde önceden bir davası olanlar ya da herhangi bir suça karışanlar, kimlik kartlarını daha geç almaktadırlar.

Bazı işyerleri kimlik kartı sahibi olmayan güvenlik görevlilerinin kartları çıkıncaya kadar çalışmasına müsaade etmektedirler. Bu kişi ya da kurumlara internet üzerinden yayınlanan özel güvenlik iş ilanları yoluyla ulaşılabilir.

ÖZEL GÜVENLİK GEÇİCİ ÇALIŞMA BELGESİ

Özel güvenlik geçici kimlik kartı ya da geçici çalışma belgesi diye bir şey yoktur. Güvenlik görevlileri kimlik kartlarını aldıktan sonra yenileme süresi dolmadan 5 yıl içinde kimliklerini yenilemelidirler.

Bu nedenle özel güvenlik görevlilerine arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sürecinde geçici kimlik kartı adı altında bir belge verilmemektedir.

ÖZEL GÜVENLİK GEÇİCİ KİMLİK KARTI NASIL ALINIR?

Geçici kimlik kartı eskiden vardı. Artık olmadığı için bu kartın alınması da mümkün değildir. Bunun için özel güvenlik şubeye gittiğinizde size muhtemelen olumsuz yanıt vereceklerdir.

Yaka kartı olmadan çalışabilmek için sizi bu şekilde kabul edecek bir işveren bulmalısınız.