Özel Güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin akıllarına ilk gelen şeyler arasında hiç şüphesiz boy, kilo ve yaş sınırı var mı? sizler için makalemizde açıkladık...

Özel Güvenlik Olmak İçin Boy, Kilo ve Yaş Şartı

Birçok meslek için önünüze uymanız gereken belirli ölçütler çıkar öyle değil mi? İşte güvenlik mesleği için de biçilmiş birtakım ölçütler bu noktada sizleri karşılar. Öncelikle uyup uymadığınıza dair bakılan ölçütleri geçerseniz özel güvenliğe bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz.

Bu ölçütler sizlerden istenen birtakım evrakların yanı sıra tamamı ile fiziksel koşullar da olabilmektedir. Birçok alanda boy ölçütü dikkat çeken ve uyulması gereken bir kriterdir.

Özel Güvenlik mesleğinin de bir boy ölçütü söz konusu mudur?

Cevap: Hayır, boy şartı yoktur.

Güvenlik görevlisi olmak için boy konusunda herhangi bir ölçütünüzün kanuni açıdan olmadığını söylemek mümkün.

Her ne kadar göz önüne uzun boylu kişiler gelse de böyle bir ölçütün söz konusu olmadığını zira güvenliğin boy ölçütüne bakan askerlik ya da polislik mesleği türünde bir meslek olmadığını belirtmek gerekecek.

O halde güvenlik olmak isteyenlerin en azından boy konusunda herhangi bir endişe yaşamamaları gerektiğini söyleyerek içinizi rahatlatabiliriz.

Fakat, yine de belirmek isteriz ki bazı firmalar yada kurumlar iş ilanlarında boy alt sınırı şartı getirmektedir.

Peki, Kilo Konusunda Belli Bir Kriterde Olmanız Gerekiyor Mu?

ozel guvenlik gorevlisi boy kilo

Tıpkı boy kriterinde olduğu gibi kilo konusunda da birtakım kriterler getiren meslek gruplarından bahsetmek doğru olacaktır. Zira sizler için önemli olan bu alanda böyle bir ölçütün istenip istenmediğidir öyle değil mi?

Özel Güvenlik Görevlisi olmak için kilo sınırı yoktur.

O halde bu noktada da sizlere boy konusunda olduğu gibi herhangi bir ölçütleriniz olmadığını söyleyebiliriz. Boy ve kilo konusunda problem yaşar mıyım demeden özel güvenliği tercih edebilirsiniz.

Tabi söz konusu olan diğer ölçütleri göz önünde bulundurarak tercihlerinizi yapmanızda fayda vardır.

Özel Güvenlik Yaş Şartı Aranmakta Mıdır?

Güvenlik görevlisi olmayı düşünenler için her ne kadar boy ve kilo konusunda uymaları gereken ölçütler söz konusu olmasa da yaş ölçütünün söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, bu ölçüt nedir? bu ölçütü etkileyen unsurlardan bahsedilebilir mi?

Silahlı ve silahsız olarak ayrılmakta, silahlı güvenlik olabilmek için 21 yaş, silahsız için ise 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. Yani doldurup 22 veya 19 yaşından da gün alınmalıdır.

Özel Güvenlik görevlisi olmak için Yaş üst sınırı ise aranmamaktadır. Fakat bazı kurumlar iş ilanlarında üst sınır yazabilmektedir.